Enlarge ↗ Watch 360° Video
Heel Height:8 inches
Platform:4 inches
Sizing:Women
Condition:New
Material:Chrome Patent ›
Made By:Pleaser
Tags:  1003 Related for Women in Sexy Boots
4 Matches for Women in Sexy Heels & Platforms
11 Matches for Women in Specials
Reviews:
You Get 2% Cash-Back
Variations:
FLAMINGO-1020 - Black Faux Leather Black Matte
Black Leather
Flamingo-1020 - Black Leather Matte
Black Leather
FLAMINGO-1020 - Black Patent Black
Black Patent
Flamingo-1020 - Black Pat Royal Blue Chrome
Black Blue Chrome Patent
Flamingo-1020 - Black Pat Red
Black Red Patent
Flamingo-1020 - Black Pat Rose Gold Chrome
Black Rose Gold Chrome
Flamingo-1020 - Aqua Blue Patent
Blue Aqua Pat/Aqua
Flamingo-1020 - Blue Patent
Blue Patent
Flamingo-1020 - Royal Blue Patent
Blue Patent
Flamingo-1020 - Mocha Patent
Brown Patent
Flamingo-1020 - Burgundy Patent
Burgundy Patent
Flamingo-1020 - Caramel Faux Leather Matte
Caramel Faux Leather
Flamingo-1020 - Caramel Patent
Caramel Patent
Flamingo-1020 - Coffee Patent
Coffee Patent
Flamingo-1020 - Lavender P Chrome
Lavender Chrome Patent
Flamingo-1020 - Lavender Patent
Lavender Patent
Flamingo-1020 - Nude Pat
Nude Patent
Flamingo-1020 - Orange Patent
Orange Patent
Flamingo-1020 - Blush Patent
Pink Patent
Flamingo-1020 - Pink Pat
Pink Patent
Flamingo-1020 - Pink Patent White
Pink White Patent
Flamingo-1020 - Purple Patent
Purple Patent
Flamingo-1020 - Red Pat
Red Patent
Flamingo-1020 - Toffee Patent
Toffee Patent
Flamingo-1020 - White Faux Leather Matte
White Faux Leather
Flamingo-1020 - White Pat
White Patent
Select an option below:   Sizing ▼
Womens
5
InStock
Womens
6
InStock
7
8
9
Not Available
10
11
Not Available
12
Low Inventory
Low Stock means less than 10 pairs left.
Out of Stock items may take 4 months to ship.
PRODUCT DESCRIPTION:
8 inch Heel, 4 inch Platform Lace Up Ankle Boot, Side Zip
Fit Guide: True To Size
Upper Material: PAT
Mid Sole Material: PVC
Lining Material: PVC
Outsole Material: RUBBER
HS Code: 6402.91.4050
Product Launch Date: 01/15/2019
Heel Height: 8.0 inches (20.0 cm)
Platform Height: 4.0 inches (10.0 cm)
SizeSize in CmShaft HeightCalf CircumferenceThigh Circumference
523.0 cm5.6" (14.3 cm)8.3" (21.1 cm)n/a
623.8 cm5.9" (14.9 cm)8.6" (21.8 cm)n/a
724.6 cm6.1" (15.5 cm)8.9" (22.5 cm)n/a
825.4 cm6.3" (16.1 cm)9.1" (23.2 cm)n/a
926.2 cm6.6" (16.7 cm)9.4" (23.9 cm)n/a
1027.0 cm6.8" (17.3 cm)9.7" (24.6 cm)n/a
1127.8 cm7.1" (17.9 cm)10.0" (25.3 cm)n/a
1228.5 cm7.3" (18.5 cm)10.2" (26.0 cm)n/a